Γενικά Εκδηλώσεις

Εκδήλωση για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Εκφοβισμού

Με αφορμή την ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού (6 Μαρτίου) , πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση την Πέμπτη 09 Μαρτίου και ώρα 12.00 μ.μ. με στόχο να περιοριστεί το φαινόμενο της βίας στη ζωή των μαθητών και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις. Η εκδήλωση περιλάμβανε ενημέρωση από αξιωματικούς της Ασφάλειας Αγρινίου κυρίως για το διαδικτυακό εκφοβισμό. Οι Αστυνόμοι Α΄ Δημήτριος Ζωγράφος και Μπαρμπάκης Θωμάς της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Αγρίνιου,  ανέπτυξαν το θέμα της ασφαλής πλοήγησης στο διαδίκτυο και και έδωσαν συμβουλές στους μαθητές για την ασφάλειά τους. Κατά τις διαλέξεις, προβλήθηκαν σχετικές ταινίες μικρού μήκους, ενώ οι παρευρισκόμενοι είχαν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν ενεργά μέσω διαλόγου. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Διοικητής της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Αγρίνιου Μιχάλης Τζακώστας, η Πρόεδρος και τα μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.